Пытанне святару

Мы падманулі святара…

“Хвала Хрысту! Мне не дае спакою такая рэч: справа ў тым, што мы з мужам абвянчаліся ў Касцёле, будучы праваслаўнымі. Калі ў нас запыталіся, хто мы паводле веравызнання, то адказалі, што каталікі, бо вельмі хацелі быць абвянчаныя па каталіцкім абрадзе (курсы падрыхтоўкі да вянчання пры Касцёле прайшлі). Таксама перад вянчаннем мы не былі на споведзі ў святара (праходзілі курсы ў ...

Читать далее »

Ці мела я права прыняць сакрамант?

“Пахвалёны Езус Хрыстус! Спачатку зрабiла, цяпер думаю. 11 лютага я прыняла ўдзел у намашчэннi хворых. Сёння прачытала, што нельга ўдзяляць сакрамант намашчэння хворых тым, хто ўпарта трывае ў яўным цяжкім граху. Я жыву з мужам, але мы невянчаныя. Таму я не магу ўдзельнiчаць у споведзi. Ці мела я права прымаць удзел у сакраманце намашчэння?” Людміла На пытанне адказвае кс. Віктар ...

Читать далее »

Грех ли любить священника?

“Скажите пожалуйста, грех ли любить священника?” На пытанне адказвае дк. Аляксей Філіпенка, Беларуская Грэка-каталіцкая Царква, г. Мінск: – На жаль, мова пытання не дае магчымасці зразумець асаблівасці адносінаў да святара, якія называюцца любоўю. Таму па-беларуску адкажу на два пытанні: 1) ці грэх любіць святара? і 2) ці грэх кахаць святара? Ісус Хрыстос кажа: ”Любі Пана Бога твайго ўсім сэрцам тваім, ...

Читать далее »

На якой мове маліцца?

“Хвала Хрысту! У якіх дакументах абумоўліваецца выкарыстанне беларускай мовы ў набажэнствах, а ў якіх – польскай?”  Адказвае кс. Валерый Марціноўскі, г. Гарадок (Віцебская дыяцэзія): – Справу мовы ў Касцёле рэгулюе Канстытуцыя пра святую Літургію Другога Ватыканскага сабору Sacrosanctum Concilium. У пункце №36 мы чытаем наступнае: § 1. У лацінскіх абрадах захоўваецца выкарыстанне лацінскай мовы, за выключэннем выпадкаў, вызначаных мясцовым правам. ...

Читать далее »