Пытанне святару

Ці мела я права прыняць сакрамант?

“Пахвалёны Езус Хрыстус! Спачатку зрабiла, цяпер думаю. 11 лютага я прыняла ўдзел у намашчэннi хворых. Сёння прачытала, што нельга ўдзяляць сакрамант намашчэння хворых тым, хто ўпарта трывае ў яўным цяжкім граху. Я жыву з мужам, але мы невянчаныя. Таму я не магу ўдзельнiчаць у споведзi. Ці мела я права прымаць удзел у сакраманце намашчэння?” Людміла На пытанне адказвае кс. Віктар ...

Читать далее »

Грех ли любить священника?

“Скажите пожалуйста, грех ли любить священника?” На пытанне адказвае дк. Аляксей Філіпенка, Беларуская Грэка-каталіцкая Царква, г. Мінск: – На жаль, мова пытання не дае магчымасці зразумець асаблівасці адносінаў да святара, якія называюцца любоўю. Таму па-беларуску адкажу на два пытанні: 1) ці грэх любіць святара? і 2) ці грэх кахаць святара? Ісус Хрыстос кажа: ”Любі Пана Бога твайго ўсім сэрцам тваім, ...

Читать далее »

На якой мове маліцца?

“Хвала Хрысту! У якіх дакументах абумоўліваецца выкарыстанне беларускай мовы ў набажэнствах, а ў якіх – польскай?”  Адказвае кс. Валерый Марціноўскі, г. Гарадок (Віцебская дыяцэзія): – Справу мовы ў Касцёле рэгулюе Канстытуцыя пра святую Літургію Другога Ватыканскага сабору Sacrosanctum Concilium. У пункце №36 мы чытаем наступнае: § 1. У лацінскіх абрадах захоўваецца выкарыстанне лацінскай мовы, за выключэннем выпадкаў, вызначаных мясцовым правам. ...

Читать далее »