Архив меток: мова

На якой мове маліцца?

“Хвала Хрысту! У якіх дакументах абумоўліваецца выкарыстанне беларускай мовы ў набажэнствах, а ў якіх – польскай?”  Адказвае кс. Валерый Марціноўскі, г. Гарадок (Віцебская дыяцэзія): – Справу мовы ў Касцёле рэгулюе Канстытуцыя пра святую Літургію Другога Ватыканскага сабору Sacrosanctum Concilium. У пункце №36 мы чытаем наступнае: § 1. У лацінскіх абрадах захоўваецца выкарыстанне лацінскай мовы, за выключэннем выпадкаў, вызначаных мясцовым правам. ...

Читать далее »